úterý 31. července 2012

Praha - Amsterdam - Bangkok - Perth


Naše cesta s Market začíná na Ruzyni 30.7.2012. Jsme odbaveni a připraveni k letu. Letíme společností KLM do Amsterdamu (let trval cca 1hod 20min), kde jsme měli 50min na přestup. Ve finále se ukázalo, že to bylo jen tak tak, dobíhali jsme na GATE a zaměstnanec letiště už na nás mával ať si pospíšíme….
Letadlo KLM směr Amsterdam
trasa letu Amsterdam - Bangkok
co dodat, stačí se podívat na tu vzdálenost do cíle...


Z Amsterdamu jsme letěli Boeingem 777-300. Let trval cca 11 hodin. Nemohu si stěžovat na nedostatek zábavy, každý měl k dispozici vlastní obrazovku, sledovali jsme filmy, pouštěli si hudbu, kontrolovali informace o letu a hráli hry. Co se jídla týče je KLM na slušné úrovni. Jídlo bylo chutné a bylo ho dost.

Kolem půl 10 ranní místního času (plus 5 hodin od našeho času) jsme přistáli na letišti. První dojmy z letiště Suvarnabhumi v Bangkoku jsou rozpolcené. Letiště je takové divoké a roztahané.


Před příletovou halou




Do hotelu jsme si vzali taxi, už u východu Vás láká mnoho lidí, že zařídí odvoz atd. Doporučuji z vlastní zkušenosti taxi označené na střeše názvem TAXI-METER. Jsou to růžová, červená, nebo zelená auta a s řidiči se dá mnohem lépe smlouvat. Mají v autě taxametr, ale hned po dohodě za kolik Vás odvezou, ho vypínají J. Jiné moc nedoporučuji, protože cenu dokážou zvednout na dvoj až tří násobek…
Ubytovali jsme se v hotelu THE COTTAGE nedaleko letiště. Hotel má celkem slušnou úroveň oproti jiným hotelům, nebo hotelům, které, by jste sháněli na ulici za pochodu (moc nedoporučuji). Za hotel jsme ve finále zaplatili 1000 THB (Thai Bath), což je kolem 600,-Kč na noc, tedy 300,-Kč na jednoho, což je výborná cena.  Na celý den nám bohatě dohromady stačilo cca 5000 THB, v ceně je kompletní transfer taxi po městě, hotel, jídla a vstupy.


Celou loď jsme měli jen pro sebe



Kapitolou sama o sobě jsou TUK-TUK transfery. Onen řidič TUK-TUK Vám dokáže naplánovat trasu po památkách, která zabere třeba i dvě hodiny, projezdí půlku města a řekne si za to 30-50 THB, tedy asi 40,-Kč na naše, ještě na Vás čeká, až si vše prohlédnete a vyfotíte. Na oplátku ale také něco požaduje. U prvního TUK-TUK jsme museli na nějaké Info Thai centrum a jen si promluvit asi 3-5min s jedním delegátem, který se nás ptal, jak se nám tu líbí a odkud jsme. TUK-TUK za to totiž dostane slevové kupony na benzin od ESSO benzinky. Druhý nás zase zavezl do klenotnictví, kde se nám snažili prodat perly za 80 000 THB. Opět řidič dostal slevový kupon a my jsme si opravdu nic nekoupili J.




Lidé v Bangkoku jsou celkově moc milí a přátelští, neustále se klaní, usmívají a ptají se, odkud jsme.  Nemuseli jsme si aktivity ani vymýšlet. První taxi, které nás přivezlo ke královskému paláci nás vyklopilo před branami a hned se s námi dal do řeči jeden Thai student, který nám hned napsal a doporučil, kam máme jít a co bychom měli vidět, sám od sebe nám stopnul TUK-TUK a vysmlouval s nim cenu 50THB a vozil nás asi 3 hodiny po centru a věrně čekal, než si vše prohlídneme a vyfotíme. Nakonec nás vysadil u řeky a hned nás předal člověku s člunem. Za 2000 THB jsme měli soukromou projížďku po řece CHAO PHRAYA RIVER, která trvala cca hodinu. Po projížďce nás vysadil blízko centra Rama VIII bridge a netrvalo ani 5 minut a už se nás ujal další TUK-TUK, který nám zdarma dal mapu, zakroužkoval zajímavé objekty a po dohodě 30 THB nás vozil cca hodinu po centru a po památkách (Wat Benchamabophit – lucky Budha, Golden Mountan atd.).

Stojící Budha



Je neuvěřitelné, jak funguje v Bangkoku hromadná doprava. Centrem města vedou 4 až 6 proudé silnice v jednom směru, kde jsou řidiči motorek, TUK-TUK a osobních aut schopni udělat až osmi-proudou silnici, kde se předjíždějí, podjíždějí a různě kličkují, jak jen to jde. Motorky jezdí všude kolem a cpou se všude. Toto by u nás asi neprošlo….

Cesta zpět byla klasickou ukázkou zácpy v 18-ti milionovém městě, kde na křižovatce kde se ze 4 směrů slučují 6-ti proudé silnice jsou Thaici schopni udělat totální karambol a zácpu. Cesta zpět z centra na hotel tedy trvala neuvěřitelné 3 hodiny. Bangkok je ale obrovské město a je fakt, že jsme najeli od letiště do centra pěkných pár desítek kilometrů, i když to potom jelo, cesta byla opravdu dlouhá.

Viděli jsme jak místní říkají stojícího budhu, sedícího budhu a lucky budhu J.
Sedící Budha, mnich a naše výprava


Na jednu stranu jsme viděli krásné honosné paláce, zlatem lemované, na stranu druhou odvrácenou tvář Bangkoku – rozpadlé chatrče u řeky, žebráky a lidi sedící na ulici a pokoušející se prodat vše co jim doma zbylo….


Z videa je vidět chudina, která žije podél řeky.

Večer jsme si dali něco málo z Thai kuchyně a ráno pokračujeme do Perthu.

 Celkově vzato, Bangkok je dosti živé a zajímavé město, plné krásy, které umí být zároveň i dost drsné….
Druhý den ráno (5:00 a.m.) jsme vyrazili na letiště. Je to opravdu kolos a vyznat se v něm byl docela problém, pokud by tu člověk neuměl ani "kváknout" tak by tu byl úplně ztracený. Naštěstí jsme všechno perfektně zvládli a stihli s přehledem i kafe v odletové zóně.
Během letu jsme opět koukali na filmy a já jsem si zahrál asi 3 hodiny poker :-)

 Thai Airways Royal Silk Lounge Bangkok, Thailand.


Thai snídaně a film k tomu :-)

Uběhlo sedm hodin a už jsme přistávali na letišti v Perthu. O Perthu napíši pak další článek.....

Zdraví Ondra a Markét….


čtvrtek 12. července 2012

Příprava a velké zařizování

Tento článek bude o tom co všechno musí člověk podstoupit a naplánovat od úplného počátku až po vyřízení všech náležitostí. Co si vzít s sebou a co naopak raději nechat doma popíšu v dalším článku.

V první řadě se musí počítat s tím, že naplánovat a do detailu připravit dlouhodobé studium v zahraničí je záležitostí až několika měsíců. V ideálním případně třeba měsíce či dvou, ale normální bývají cca tři až čtyři měsíce na přípravu od počáteční myšlenky až po odlet.

Celý proces začíná výběrem vhodné agentury. Doporučuji sjednat si schůzku v cca třech až čtyřech agenturách. Čím více se agentura zaměřuje na daný druh pobytu či na danou zemi tím lépe. Bohužel musím konstatovat že již zaběhlá Studen Agency nám věnovala nejméně času a podala nejméně informací. Správná agentura by Vám měla hned na první schůzce, kde vylíčíte co přesně si představujete poradit a dokázat naplánovat celý studijní plán a říci mnoho dalších informací okolo. Ideální schůzka by tedy měla trvat hodinu a více a měli by jste si z ní odnést informace o vízech, studiu, jak se v dané zemi žije, nějaký časový rozvrh, kde Vám poradí a sdělí další kroky a samozřejmě hrubý nástřel ceny.

My jsme zvolili Alfa Agency (Alfa-Agency web) jelikož na prvotní schůzce strávila Markéta dvě hodiny a odnesla si všechny potřebné informace.

V agentuře Vám poradí jak dále postupovat, nechají Vám čas na rozmyšlenou a ideálně do týdne by měla proběhnout další schůzka kde se řeší podrobnější náležitosti, studijní plán a cena. Pokud budete s návrhem agentury souhlasit, je na čase to rozjet!

Na schůzku donesete pas, průkazové foto, řeší se úvodní smlouva a dostanete k vyplnění formulář Australské ambasády (až v další fázi). Schválení víza může trvat 6 až 8 týdnů s tím, že Vám mohou volat a vyptávat se proč se chystáte do Austrálie a na další otázky, plus (což je prý častější) chtějí prokázat Vaši finanční způsobilost. To znamená, že by jste měli mít na nějakém "rezervním" účtu potřebnou sumu peněz na celou dobu pobytu a studia v Austrálii. Částka je to poměrně vysoká, Australská ambasáda vyžaduje aby jste měli na svém účtu rezervu, která se rovná cca 2000 - 3000 AUD za měsíc studia, tedy přibližně 40 - 60 000,-Kč  na měsíc studia. Pokud jedete studovat na rok, měli by jste mít na účtu docela velké množství peněz. Samozřejmě nepátrají po finanční způsobilosti u každého, nás se toto naštěstí vyhnulo, ale je dobré si toto nějak pojistit, zjistit jestli mají Vaši rodiče či příbuzní podobnou sumu, nemusíte to mít na účtu Vy, stačí když to bude mít někdo z Vaší rodiny. Dokládá se to poté klasickým výpisem z účtu, kde se přihlíží na konečný zůstatek.

V prvotní řadě se vyřizuje škola, agentura posílá všechny potřebné informace o Vás do školy, plánuje studium a škola posílá smlouvu. Je nutno nejdříve školu zaplatit, po uhrazení školy Vám posílají potvrzení o studiu a o přijetí. Pokud je potvrzená škola, žádá se o udělení studentského víza.
Když je vízum uděleno, máte z 90% vyhráno. V tomto okamžiku je na čase naplánovat zbylé drobnosti jako je letenka, pojištění (případně připojištění), ubytování atd.


Po dlouhém pátrání jsme zabookovali let přes KLM ROYAL DUTCH AIRLINES. Musíte počítat s tím, že zpáteční letenka do Austrálie Vás přijde minimálně na 30 000,-Kč (v lepším případě). Zpáteční datum letu je pohyblivé, takže s ním lze hýbat, jediná podmínka je nastavit datum letu domů tak, aby jste nepřesáhli rok od odletu. Let na druhou stranu planety trvá několik desítek hodin, nebo se může (jako v našem případě) protáhnout i na den či dva. Je nutno se na to připravit! 

Náš let začíná klasicky na Ruzyni, pokračujeme do Amsterdamu, kde máme 50 minut na přestup do dalšího letadla, které míří na centrální letiště v Bangkoku. Zde máme s Markét přibližně 20 hodin čas než nám poletí letadlo do Perthu. Pro někoho by to bylo 20 hodin hrůzy na letišti, pro nás to bude 20 hodin dobrodružství v centru Bangkoku (nepotřebujete extra povolení / vízum / na návštěvu Bangkoku).

Hodláme navštívit rušnou ulici KHAO SAN, královský palác, chrám WAT PHRA KAEO a pokud stihneme tak i nejstarší chrámový komplex WAT PHO.

Královský palác

 Wat Pho

Khao San road

Úřady:


Kapitola sama pro sebe.... :-) Pokud nejste například měsíc před odletem doma a jste nahlášeni na úřadu práce, nemusíte se na tento úřad hlásit. Důležité je ale nahlásit se na Vaši pojišťovnu. Pokud odlétáte do zahraničí na dobu delší než 6 měsíců je nutné se odhlásit, tedy nebudete platit zdravotní pojištění zde v ČR. Stačí vyzvednout jejich formulář, vyplnit a odevzdat.
Na sociálce nemusíte oznamovat nic, jelikož Česká Republika má od minulého či předminulého roku s Austrálií dohodu, takže si vše potřebné úřady vyřídí mezi sebou. 
Pokud samozřejmě rušíte pojištění v ČR musíte mít automaticky pojištění cestovní / studijní. Nemůžete bez jakéhokoli pojištění odjet. Všechny doklady doporučuji schovávat. My jsme se nechali připojistit, v pojištění máme tedy absolutně všechno přes zuby, operace, protilátky až po přepadení letadla teroristy :-).

Pokud hodláte v Austrálii během studia pracovat musíte si zajistit i aktuální CV ( v angličtině samozřejmě jako vše ostatní), potřebné reference (pokud hodláte například pracovat v restauraci či kavárně a máte dané zkušenosti rozhodně si zajistěte reference) a na škodu není i nějaká osobní prezentace v power pointu. Ohledně práce určitě napíšu článek, až to bude aktuální.

Řidiči by si měli sehnat i mezinárodní řidičský průkaz, jelikož Austrálii není státem EU náš řidičák zde neplatí a je nutno obstarat si mezinárodní. 

VZOR - mezinárodní řidičák


Pokud máte již vyřízené vízum, smlouvu s agenturou, smlouvu na školu, pojištění, letenky a hotové vše potřebné zde po úřadech - máte vyhráno !

V dalším článku se budu věnovat podrobně problematice balení, zavazadel, přepravě a co si vlastně vzít a namačkat do jednoho kufru, když hodláte letět přes půl světa na delší dobu.....

Ondra


úterý 3. července 2012

Obecně o Austrálii, Perthu a škole


Austrálie je stát na jižní polokouli tvořený stejnojmenným kontinentem, dále pak velkým ostrovem Tasmánií a množstvím menších ostrovů v Jižním, Indickém a Tichém oceánu. Jméno "Austrálie" je odvozeno z latinského slova Australis, znamenající "na jihu".



V 17. století byla Austrálie kolonizována a zabrána převážně Velkou Británií. V současné době žije v Austrálii kolem 270 000 původních obyvatel, tzv. Austrálci, neboli aboridžinci (anglicky Aboriginals).
Austrálie sestává z 6 států, dvou pevninských teritorií a několika malých ostrovních teritorií. Státy jsou: Nový Jižní Wales, Oueensland, Jižní Austrálie, Tasmánie, Victoria a Západní Austrálie. I když zde existuje 6 států, je hlavním městem celého kontinentu Canberra.



Australské promo video:


Ačkoliv má převážná většina australského povrchu pouštní nebo polopouštní charakter, je na něm rozvinuto mnoho různých prostředí od alpinských vřesovišť po tropické lesy. Teplota v Austrálii se pohybuje od 18 stupňů (zimní období, kdy svítí slunce „pouze“ 20 dní v měsíci), až po tropické počasí dosahující v letních dnech k 35 – 40 stupňům.
Počet obyvatel dosahuje k 23 milionům žijících na rozloze přes 7,7 milionů kilometrů čtverečních, z toho pouze jedno procento tvoří voda!

Na tomto kontinentu žije nespočet exotických zvířat od koal, či klokanů až po nejnebezpečnější druhy na zemi (viz. pavouci, hadi atd. – tomuto tématu věnuji poté samostatnou kapitolu).
Vlajka a znak Austrálie:




Rozhodli jsme se pro studium a život v Petrhu, který se nachází v Západní Austrálii. Perth byl zařazen mezi desítku měst na celém světě, která byla označena za nejlepší města pro život na světě. K rozvoji Perthu přispělo i otevření dolů nedaleko města, díky němuž se za prací do Západní Austrálie stěhují i obyvatelé ze Sydney a celé Austrálie.
Perth má kolem 1,8 milionu obyvatel a v měřítku Austrálie je brán jako jedno z menších či středních měst s velmi klidnou povahou a je doporučován, pokud si člověk chce „odpočinout“ od ruchu a stresu velkoměsta jako je například Sydney.



Perth je zároveň nejodlehlejším městem na světě. Vzdušnou čarou do Sydney je to neuvěřitelných 4150km a nejbližší město Adelaide je vzdálené 2800km. Město leží na řece Swan River a zároveň je to přímořské město. Napříč městem lze najít mnoho parků a nespočet golfových hřišť. Nejznámější park je King´s park přímo v centru města, kde se volně pohybují „domorodá“ zvířata.  Výhodou Perthu je tzv.CAT neboli kočičí doprava, která je v centru Perthu zcela zdarma.







Ohledně studia jsme se vybrali KIC – Kaplan International Colleges, školu zaměřenou na angličtinu s dalšími programy a certifikacemi. Máme naplánovaný 9-ti měsíční kurz zakončený FCE, CEA Cambridge certifikátem. Škola se nachází přímo v centru, několik minut od King´s parku a od jednoho z golfových hřišť. Složení studentů je opravdu rozmanité. Asiaté 38%, Západní Evropa 30%, Jižní Amerika 10%, ČR a SR 10%, Východní a Střední Evropa 5%, ostatní 7%.



V dalším článku se budu věnovat co si vlastně zabalit sebou a co všechno je nutné mít a zařídit jak před odletem, tak po odletu.